Anasayfa 

 Hakkımızda 

 Köyümüz 

 Köy Derneğimiz 

 Etkinliklerimiz 

 Haberler 

 Foto Galeri 

 Video Galeri 

 Forum 

 İletişim 

   

ABDAL MUSA CEMİ - 2015  İMİRHAN KÖYÜ RESİMLERİ  İmirhan Köyü Piknik Resimleri 2013  RESİMLER HAKKINDA DUYURU  ÜYELİKLERDE KAN BİLGİLERİ GEREKLİDİR  İmirhan Köyü Gecesi  İmirhan Köy Pikniği-2012  Eskilerden Alıntılar ve Köylülerimiz  Dernek Resimlerimiz  Abdal Musa Cemi Görüntüleri (Şahkulu) 

ANAMENÜ

KÖŞE YAZILARI

Erdal Üzüm

İmirhan Köyü Piknik Resimleri 2013

ARAMA

 

HABERLER

ABDAL MUSA CEMİ - 2015

ABDAL MUSA CEMİ - 2015

İMİRHAN KÖYÜ RESİMLERİ

İmirhan Köyü Piknik Resimleri 2013

RESİMLER HAKKINDA DUYURU

ÜYELİKLERDE KAN BİLGİLERİ GEREKLİDİR

İmirhan Köyü Gecesi

İmirhan Köyü Gecesi

İmirhan Köy Pikniği-2012

İmirhan Köy Pikniği-2012

Eskilerden Alıntılar ve Köylülerimiz

Eskilerden Alıntılar

Dernek Resimlerimiz

Dernek Resimlerimiz

Abdal Musa Cemi Görüntüleri (Şahkulu)

Abdal Musa Cemi Görüntüleri (Şahkulu)

MESAJ PANOSU

Mesajların Tamamı

İSTATİSTİKLERİstatistikler Yükleniyor ..!

Geleneklerimiz

 

Doğum

Bebek doğduğu zaman ilk olarak helva yapılır. Al basmasın diye 3 gün 3 gece doğum yapılan evde beklenir. Daha sonra haşıl yapılır ve doğum evine ziyarete gidilir. Bebeğin dişi çıkarsa diş hediği yapılır, akrabaya, eşe, dosta dağıtılır.

Ölüm

Herhangi birisi hakka yürüdüğü zaman, cenaze evine gidilir, başsağlığı dilenir. Hemen arkasından can aşı verilir. 3 gün sonra mezar ziyaret edilir ve helva yapılır. Daha sonra akraba, eş, dost cenaze evine yeke yapar götürür.7'sinde ve 40'ında yemek yapılır ve mezara ziyareti yapılır. Mezar yapıldığı zaman da tekrar yemek verilir ve helva yapılırı.

Evlenme

Erkek evi kız evine düğür gider ve kız istenir. Söz kesildikten sonra şerbet içilir, nişan için gün kesilir. Nişan için kız evine söğüş ve nişan elbisesi götürülür, takı takılır. Kızın evden çıkması için kız evine ayak açmaya gidilir. Düğün günü belirlenir ve kız evine galın(başlık) belirlenir. Erkek ve kız tarafı neler alınacağını belirlerler. Erkek tarafı has elbise alır, kız tarafı ham elbise alır. Düğünden önce başlık götürülür, erkek tarafına ve damada başlıktan para bağışlarlar. Düğün günü davul zurna gelir, kız evine gidilir. 1. gün erkek evinini çatısına bayrak dikilir ve bayrak ekmeği verilir. Bir gün sonra 2. gün düğün kâhyası, bayraktar ve yenge okunur. 3. gün salıkçı kız evine gider, düğüncülerin geleceğini haber verir. Salıkçıyı köyün gençleri yakalar ve elindekileri (kömbe v.b.) alırlar. Yine aynı gün yengeler un, bulgur gibi yardım yaparlar. Akşam kız evinde kına gecesi yapılır, kardeş yolu, baldız yüzüğü gibi hediyeler verilir. Ve o akşam kız erkek evine davul zurna ile götürülür.

 
 

 

 
 
 
 
 

ÜYE GİRİŞİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

BİLGİ BANKASI

ZİYARETÇİ DEFTERİNDEN

Yazıların Tamamı

SPONSORLAR

ANKET


Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Mükemmel
İyi
İdare Eder
Kötü

 Anasayfa 

 Hakkımızda 

 Köyümüz 

 Köy Derneğimiz 

 Etkinliklerimiz 

 Haberler 

 Foto Galeri 

 Video Galeri 

 Forum 

 İletişim 

Copyright © 2013 .Tüm hakları saklıdır.
Sitede Yer Alan Fotoğraflar ve Yazılar İzinsiz Kullanılamaz.